Jak zacząć ćwiczyć

1.  Ustal sobie cel

Cel powinien być długofalowy tzn. nie ma czegoś takiego, że w miesiąc czy dwa zbudujesz coś wielkiego. Małymi  krokami do celu. Trening jak i dietę musisz prowadzić w sposób przemyślany. Systematyczność oraz sumienność to podstawa żeby do czegoś dojść.

2.  Odpoczynek / regeneracja

Wiele osób zaczynających chce mieć widoczne efety jak najszybciej, trenują po 5 czy nawet 6 razy w tygodniu. Nie tędy droga. Organizm tak jak potrzebuje ruchu, treningu tak samo ważna jest regeneracja, dlatego osoby zaczynające powinny wziąć kilka czynników pod uwagę zaczynając swoją przygodę z ćwiczeniami, są to miedzy innymi: rodzaj wykonywanej pracy, aktywność codzienną itp. Oczywiście nie możemy tutaj popadać w skrajność  1 trening w tygodniu nie da nam pożądanych efektów. Trening jak i regeneracja powinny być dobrze przemyślane oraz rozplanowane.

BeFitWithAniaAndMichal-34.jpg

 3.  Technika

To podstawa każdego wykonywanego treningu, bez względu na to czy ćwiczymy w domu czy na siłowni. Zaczynając w domu nie spieszmy się, dokładnie wykonujmy każdy ruch. Natomiast ćwicząc na siłowni dopasujmy ciężary do swoich możliwości, tak aby wykonywany przez nas ruch był w pełni kontrolowany oraz poprawnie wykonany technicznie.

 

20171114_154944.jpg

 

 4.Trening

Trening w domu

Jeżeli Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej to dobrym rozwiązaniem będzie trening tabata bez sprzętu w domowych warunkach. Podczas krótkiego treningu mocno się spocisz spalisz sporo kalorii, które nawet po skończonej sesji do 24h będą spalane. To naszym zdaniem super trening który zaangażuje całe ciało. Musisz jednak pamiętać, że to naprawdę intensywny trening i nie należy wykonywać go codziennie max 3,4 razy w tygodniu.

 

Trening na siłowni

Tutaj mamy do wyboru wolne ciężary jak sztangi hantle czy kettlebell oraz różnego rodzaju maszyny. Jeśli zaczynasz przygodę z siłownią musisz poznać swoje ciało, zadbać o odpowiednią technikę wykonywanych ćwiczeń i tutaj zdecydowanie polecamy wolne ciężary, które angażują więcej mięśni, dodatkowo np. ćwiczenie z hantlami  będzie powodowało naturalny ruch naszego ciała . Wolne ciężarach poprawią naszą koordynację oraz równowagę. Bardzo ważne jest to, żeby ćwicząc na wolnych ciężarach zaczynać od stosunkowo małych obciążeń alby nie zrobić sobie krzywdy, dopiero kiedy będziesz czuł się pewnie stopniowo je zwiększaj. Przy wolnych ciężarach panuje zasada ,, technika to podstawa,, . Maszyny z kolei są prostsze w użyciu, lepiej również sprawdzają się do ćwiczeń izolowanych (angażujących tylko i wyłącznie konkretną grupę mięśni ). Jak najbardziej można je dodawać do planu treningowego, jednak nie powinny one być jego podstawą.

 

90-dniowy program.png
Ania_Michal BeFit4Life